Akustik Sünger

Akustik sünger, mükemmel ses yutma özelliği sayesinde ortamdaki sesin, dengeli biçimde emilmesini sağlar. Akustik sünger küf tutmaz nemden etkilenmez. Ortamdaki akustiği sağlayarak yankılanmayı engeller. Özellikle, iç mekanlarin akustik düzenlemeleri için kullanilir. Akustik sünger kaplama, ses kayit stüdyolarinda, açik plan ofislerde, lokantalarda, disko ve barlarda, atis poligonlarinda, televizyon stüdyolarında, havaalanlarindaki kontrol kulelerinde ve daha birçok mekanda, ses yalitimini – yutumunu saglamak ve akustigi düzenlemek için kullanilirlar.

Akustik sünger dört farklı çeşidi bulunmaktadır. Akustik yumurta sünger, akustik labirent sünger, akustik piramit sünger, akustik special sünger, düz akustik sünger olarak dört çeşidi bulunmaktadır.

Akustik Yumurta Sünger :  Yumurta sünger akustik sünger çeşitlerinden birisi olan, yanmaz özellikteki ve poliüretan köpükten üretilen ses yalıtım malzemesidir. Akustik mekanlarda ses frekanslarını kontrol altına alarak seslerin daha net ve kaliteli gelmesini sağlar. Ses yalıtımınada katkı sağlar. Fakat tek başına güçlü sesleri izole edemediği için bariyerli modelleri kullanılmalıdır. Bariyerli modelleri üstün ses yalıtım performansı sağlamaktadır.

Akustik Labirent Sünger : Ses emicilik özelliği olan ve ses yutumu sağlayan labirent sünger akustik sünger çeşitleri arasındadır. Ham maddesi poliüretan köpüktür. Ses dalgalarını kontrol altına alarak ses yalıtımı ve akustik düzenleme sağlar. Yüzeyi labirent şeklindedir. Yankıyı ve ekoyu engelleyerek seslerin kaliteli ve daha net bir şekilde duyulmasını sağlar.

Akustik Piramit Sünger : Poliüretan köpükten üretilen piramit sünger yüzeyi piramit halinde bölmelerden oluşan, ortam akustiği düzenleyen ve ses yalıtımı sağlayan akustik bir ses izolasyon malzemesidir. Özel kimyasal madde ile yanmazlık özelliği kazandırılan piramit süngerin bariyerli modelleri de mevcuttur. Yüksek ses dalgalarının kontrol altına alınması gereken mekanlarda bariyerli piramit sünger kullanılmaktadır.

Akustik Special Sünger : Spesiyal süngerde akustik süngerlerden olup, diğer akustik süngerler ile aynı özelliklere sahiptir. Sadece yüzey şekli farklıdır. Yanmazlık özelliği spesiyal süngerde de mevcuttur. Spesiyal süngerde poliüretan köpükten üretilmektedir. Orta ve düşük frekanslı sesleri keserler ve ortam akustiğini oluşturur. Yüksek ve şiddetli sesler için bariyerli modellerini tercih edebilirsiniz.

Düz Akustik Sünger : Düz akustik sünger üzerinde şekil bulunmayan ses yalıtım süngeridir. Şekil ve desen bulundurmayan akustik düz süngerler uygulanması kolay hafif ürünlerdir. Poliüretan ana maddesinden üretilip, yanmaz özellikli üründür. Koku, nem ve rutubet yapmaz.