Yanmaz Sünger

Yanmaz sünger : yanmaya karşı mükemmel direnç sağlayan ve yüksek değerlerde ses yalıtımına sahip, yüksek performanslı akustik sünger olarak bilinir. Yanmaz sünger içeriğinde bulunan kimyasallar zararlı atık içermez ve yanma ile zehirli gaz çıkarmamaktadırlar. Yanmaz akustik süngerler ses yalıtımı ve akustik izolasyonda kullanılan yanmazlık özelliği sayesinde bir çok alanda en çok tercih edilen akustik sünger çeşididir. Yüzey yapılarının yumurta, labirent formlarına dönüştürülerek akustik performansları yükseltilir. Gürültülü tüm ortamlarda akustik düzenleme amaçlı, kompresör kabinlerinde, jeneratörlerde, sanayi makinelerinin kabinlerinde, havalandırma amaçlı kanallarda ses yalıtım aracı olarak kullanılırlar. Otomotiv sektöründe ve beyaz eşya piyasasında motor seslerinin yalıtımında kullanılırlar.

Yumurta viyol sünger ses düzenleme ve ses yalıtım uygulamalarında ses problemlerinin önüne geçebilmek için tercih edilen akustik sünger çeşididir. Mekanlarda eko ve yankı nedeniyle seslerin bozulmasına engel olur. Ses yalıtımına katkı sağlar. Daha etkili bir ses yalıtım performansı için ses bariyeri ile birlikte kullanılır. Yumurta süngerler yüksek ses yutum değerine sahip akustik süngerlerden sadece birisidir. Çünkü malzemenin yapısı gereği deliklere ses nüfuz ederek geri dönmemesini sağlamaktadır. Akustik yalıtım uygulamalarında kullanılan yanmaz yumurta ses yalıtım süngeri tek başına güçlü ses kesimi sağlayamaz, ciddi ses kesimi için bariyerli yumurta sünger kullanılmalıdır.

Yumurta sünger uygulaması özel yapıştırıcısı ile yapılmaktadır. Tavan yada duvarlara bir rulo yardımıyla yapıştırıcı sürüldükten sonra uygulama gerçekleştirilir. Esnek bir yapıda olduğu için kolay bir şekilde yapıştırılır. Kendiliğinden yapışkanlı olarak temin edilebilir. Yumurta sünger nemden etkilenmez ve küf tutmaz bir yapıdadır.